Radio Białystok | Galerie | Zbójna pielęgnuje tradycję. Setki uczestników przeszło w barwnej procesji z palmami [zdjęcia]

Zbójna pielęgnuje tradycję. Setki uczestników przeszło w barwnej procesji z palmami [zdjęcia]

13.04.2025, 14:14, akt. 18:54

Ponad 400 osób wzięło udział w konkursie na najpiękniejszą palmę, pisankę i ozdobę wielkanocną. Przygotował go Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej.

Korowód z wielkanocnymi palmami przeszedł przez Zbójną, 13.04.2025, fot. Paweł Wądołowski
Korowód z wielkanocnymi palmami przeszedł przez Zbójną, 13.04.2025, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Zbójna pielęgnuje tradycję. Setki uczestników przeszło w barwnej procesji z palmami - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W południe najpiękniejsze palmy można było zobaczyć w procesji, która przeszła ulicami miejscowości. Przygotowywanie ozdób to sposób na zachowanie tradycji - mówili mieszkańcy Zbójnej. 


To jest tradycja, którą się dalej kultywuje. Każda region ma swoją jakąś tradycję. Ta palma w Lipnicy Murowanej jest bardzo wysoka i cienka. Palma kurpiowska też jest dosyć wysoka, ale jest grubsza. Musi być zrobiona z naturalnych rzeczy, czyli świerku, sosny. Budziła się wiosna, budziła się natura, ludzie robili takie piękne kolorowe palmy, żeby tę wiosnę uświęcić - mówi mieszkanka Zbójnej.


O tej tradycji trzeba pamiętać, warto pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Tak jak nam z żoną to się udaje, bo nasze dzieci z roku na rok robią coraz ładniejsze prace - dodaje inny mieszkaniec.


Na konkurs wpłynęło prawie 300 prac robionych przez ponad 400 osób - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej Renata Krajewska. 


Mamy prace w kategoriach: kierce, bukiety, wycinanki, pisanki, palmy. Warto podtrzymywać naszą tradycję. Nasz konkurs charakteryzuje się tym, że prace muszą być wykonane tradycyjnie. Palma musi być prościutka, kwiaty ułożone według jakiegoś schematu - tłumaczy Renata Krajewska. 


Zrobienie palmy wymaga przede wszystkim cierpliwości. 


Trzeba mieć troszkę umiejętności, zdolności i chęci. Kolory muszą być takie fest kurpiowskie, bystre, żywe, żeby były wyraziste. Jeśli palmę robi początkowa osoba, to troszkę zejdzie, a jeśli już troszkę ma doświadczenia, to godzina i już jest - mówiła jedna z uczestniczek konkursu.


W konkursie brali też udział specjaliści od robienia pisanek.


Ja robię metodą batikową. Polega ona na nakładaniu gorącego wosku na skorupki jajek. Następnie zanurzamy jajka w barwnikach i później, po podgrzaniu całego jajka, zdejmujemy wosk i otrzymujemy biały wzór na kolorowym tle. Pierwszy raz może być to skomplikowane. Można się poparzyć, jajka pękają, można się trochę pobrudzić, ale warto - mówi uczestnik.


Wójt gminy Zbójna, Elżbieta Parzych, cieszy się przede wszystkim z udziału młodych osób w konkursie. 


Konkurs starszych ludzi mobilizuje, a młodszych uczy. To jest bardzo piękna tradycja, polska i kurpiowska. Cieszymy się bardzo z tego, że właśnie już najmłodsi biorą udział w tych konkursach. Uczą się, żeby ocalić to wszystko od zapomnienia, żeby zostało dla potomnych - dodaje Elżbieta Parzych.


Była to już 26. edycja konkursu w Zbójnej. Zorganizował go wójt i Gminny Ośrodek Kultury przy wsparciu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.


| red: sk


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Niedziela Palmowa w Ciechanowcu. Ponad 500 palm na procesji [zdjęcia]

13.04.2025, 08:03

Najbardziej tradycyjne z bibuły, ale także z materiałów, włóczki, sznurka czy traw - kilkaset palm wzięło udział w procesji Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu.


Niedziela Palmowa w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej [zdjęcia]

13.04.2025, 07:09

Niedzielą Palmową katolicy inaugurują obchody Wielkiego Tygodnia. Wierni przynoszą tego dnia do Kościoła palmy, by je poświęcić. Dziś również świętują prawosławni - święcą gałązki wierzby, ozdobione kwiatkami i wstążeczkami.


Barwny korowód pisanek w Grabowie. Wielkanocna tradycja w powiecie kolneńskim [zdjęcia]

12.04.2025, 08:27

Prawie 1000 pisanek przygotowali mieszkańcy Grabowa (w powiecie kolneńskim). Największe mają ponad metr wielkości. Zaprezentowali je w sobotę (12.04) podczas korowodu, który przeszedł ulicami miejscowości. A potem większość z nich powiesili na drzewach przed Urzędem Gminy. Korowodowi towarzyszy także wielkanocny jarmark.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok